V termínu 15. – 20. 5. 2024 vycestovali deváťáci, osmáci a sedmáci objevovat 10 NEJ z královské Anglie.
Program byl opravdu nabitý a každý den jsme využili naplno od rána až do večera. Především začátek zájezdu byl náročný, protože nám štěstí nepřálo a měli jsme komplikace s dopravou. Musíme všechny pochválit za to, jak všechno zvládli a dokázali pohotově reagovat na nové situace. Čtvrtek byl také jediný den, kdy nám trochu pršelo, ale i tak jsme den v Hastings užili naplno. Navštívili jsme Pašerácké jeskyně (Smugglers‘ caves), Oceanium a prošli se na pláži i v uličkách města. V pátek dopoledne jsme vyrazili na prohlídku prehistorické památky Stonehenge a odpoledne do Salisbury, kde je vystavena Magna Charta. V sobotu jsme si prošli královské městečko Windsor, a následně přejeli do Legolandu, který se také nachází přímo ve Windsoru. Tady si žáci mohli vyzkoušet různé atrakce a lanové dráhy, prohlédnout si modely z lega a nakoupit suvenýry z Lega pro sourozence. Neděli jsme zahájili v Greenwichi u nultého poledníku a pak se lodí po Temži přepravili do centra Londýna a prošli si významná místa jako Big Ben, Buckinghamský palác, Trafalgar Square či Downing Street.
Z památek se žákům nejvíc líbil Londýn, Legoland, ale i Stonehenge nebo Salisbury. Oceňovali trpělivost pana průvodce i učitelů a taky možnost prohlédnout si některá místa sami.
„Líbilo se mi, že nám nakonec vše vyšlo, včetně ze začátku deštivého, ale nakonec hezkého počasí. Památky byly úžasné, nejlepší za mě byl Stonehenge, Londýn byl také pěkný, ale přelidněný a bylo to trochu narychlo.“
„Líbilo se mi vše. První den v Británii byl sice trošku bláznivý, ale zase jsme to brali jako srandu. Někdo začal na skupině ,kroužkuju‘ a kroužkovali si obličeje, takže to bylo takové vtipné.“
„Těch zážitků bylo tolik, že asi ani nejde určit nejlepší. Ale požární alarm byl velmi vtipný. Jsem celkem překvapená, že růže přežila cca 20 hodin autobusem v PET lahvi s vodou Hodně se mi v Londýně líbil ,sjezd‘ motorkářů.“
Žáci byli po dvojicích až pěticích ubytovaní v hostitelských rodinách, ze kterých si odnáší spoustu zážitků. Často byli překvapení, jak jsou pokoje v britských domech malé oproti těm našim. Velkým kulturním šokem byla pro mnohé také strava a zvyky v rodinách. Pro hodně žáků bylo příjemné zjištění, že britskému přízvuku bez potíží rozumí a že komunikovat v angličtině pro ně zdaleka není tak těžké, jak si představovali.
Všem děkujeme, že jsme si zájezd mohli společně užít, a věříme, že na něj budeme ještě dlouho v dobrém vzpomínat.
Kamila Dolečková, Marcela Petrželová, Ondřej Pantlík a Karel Machala